| चित्र |
| निर्माता | Vishay Dale | Vishay Dale | Vishay Dale | Vishay Dale | Vishay Dale |
| Package/Case | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Series | ERC | ERC | ERC | ERC | ERC |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Resistance | 1.82 MOhms | 1.82 MOhms | 1.82 MOhms | 1.82 MOhms | 1.82 MOhms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power(Watts) | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W | 0.25W, 1/4W |
| Composition | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film | Metal Film |
| TemperatureCoefficient | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C | ±25ppm/°C |
| Size/Dimension | Axial | Axial | Axial | Axial | Axial |
| Height-Seated(Max) | 0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm) | 0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm) | 0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm) | 0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm) | 0.097 Dia x 0.280 L (2.46mm x 7.11mm) |